Kars Baskı Beton
03
Şub

Kars Baskı Beton

Yüzey uygulamalarında kullanılan yeni bir teknik olan baskı beton yönteminde Kars baskı beton içerisine karıştırılan katkı maddeleri ile yüzeyin daha sert bir yapıya sahip olması sağlanıyor. Yüzey sertleştiricisi kullanıldıktan sonra kalıplar yardımı ile yüzeye desen ve model verilmesi işlemine baskı beton tekniği adı veriliyor. Yatay ve dikey yüzeylere uygulanan baskı beton yöntemi diğer yüzey uygulamalarına göre daha dayanıklı ve daha estetik yüzeyler elde edilmesini sağlar. Günümüzde popüler bir uygulama olarak tüm yüzeylerde uygulanan, taşların birer birer yan yana dizilmiş görünümü elde edilen baskı beton yöntemi ekonomik olarak da sizlere avantaj sağlar. Birim metrekare başına uygulama maliyeti çok avantajlı olan bu yöntemin size sağladığı avantajlar şunlardır.

Kars Baskı Beton
Kars Baskı Beton

Taze beton uygulaması yapılan tüm yüzeylere uygulayabileceğiniz baskı beton tekniğinde tercih ettiğiniz yüzey desenine göre kalıplar kullanarak estetik yüzeyler elde edebilirsiniz.
Kullanılan katkı maddesi ile ekstra sertlik kazandırılan beton yüzeyler aşınmaya, tozumaya, yıpranmaya karşı dayanıklı olduğu için her zaman temiz ve şık yüzeylere sahip olursunuz.
Sertleştirici katkı maddesi içerdiği için darbelere karşı dayanıklı olan baskı beton uygulamalarında kırılma, çökme veya aşınma meydana gelmez.
Onlarca farklı desen ve modelin yer aldığı bu teknik ile beton yüzeyler için mükemmel desenlere sahip olabiliyorsunuz. Dilerseniz farklı modeller de seçebiliyorsunuz.
Yüzey uygulamalarında isteğinize bağlı olarak renkler kullanıldığı için Kars renkli baskı beton yüzeylere sahip olabiliyorsunuz. Bu sayede evinizde veya diğer yaşam alanlarında yapacağınız dekorasyonlar ile uyumlu renklere sahip yüzeylere sahip olabiliyorsunuz.

Baskı Beton Uygulama Tekniği

Yatay ve dikey yüzeylere uygulanan yeni bir teknik olan baskı beton tekniği uygulanırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Bu noktalara dikkat etmediğinizde istediğiniz yüzeyleri elde edemezsiniz. Baskı beton uygulama tekniğinde şu adımları takip etmelisiniz.

Beton uygulanacak bölgeler için bir sınırlandırma bariyeri yapılmalıdır. Bariyerler akışkan kıvamdaki betonun istenilen yüzeylerin elde edilmesini sağlar.

Beton seçimine dikkat edilmesi çok önemlidir. Standart olarak C40 özellikli beton kullanılır. Bu nedenle C40 beton seçimi ideal bir tercih olur.

Betona karıştırılan katkı maddesi sayesinde yüzey sertleştirme işlemi daha kısa süre de daha sağlıklı bir şekilde tamamlanır.

Yüzey düzleme ve beton içinde boşluk bırakılmaması için manuel veya helikopter yardımı ile titreşim verilir ve betonun tam olarak oturması sağlanır.

Tüm adımlar uygulandıktan sonra yüzey için seçilen baskı kalıpları kullanılarak yüzeye desenler verilir. Yüzey sertleştiricisi kullanıldığı için yüzeyin sertleşmesi kısa süre de tamamlanır. Baskı beton kalıplarını da kısa süre de yüzeyden çıkarabilirsiniz.

Bu adımları tamamladıktan sonra isterseniz yüzeyi boyayabilir veya cilalama işlemi ile yüzeyi parlatabilirsiniz. Yüzey boyama işleminde veya cilalama işleminde yüzeylere estetik görünümler kazandırabilirsiniz.

Kars Baskı Beton Kullanım Alanları

Popüler bir yüzey uygulaması olan baskı beton uygulaması bu gün hayatımızın her alanında tercih ettiğimiz bir yüzey tekniği haline gelmiştir. Estetik yüzeyler elde ettiğiniz baskı beton tekniği;

 • Park ve bahçelerde yürüyüş yollarında ve oturum alanlarında,
 • Cafe zeminlerinde, duvar yüzeylerinde,
 • Alış veriş merkezlerinin otoparklarında,
 • Peyzaj mimarisi kapsamında peyzaj uygulaması yapılan tüm alanlarda,
 • Tarihi alanlarda ve turistik bölgelerde cadde kenarlarında, kaldırımlarda,
 • Sokaklarda, trafiğe kapalı yollarda, araç yollarında,
 • Okullarda, eğitim kurumlarında,
 • Hastane bahçelerinde,
 • Lunaparklarda, havuz kenarlarında, otellerde, otel bahçe uygulamalarında,
 • Dikey yüzeylerin tamamında,
 • Sahil yollarında, kaldırımlarda, bisiklet yolları etrafında

Tercih edilmektedir. Ekonomik bir yöntem olması ve uygulamasının kolay olması ve kısa süre de uygulanabilir olması nedeni ile yatay ve dikey yüzeylerin tamamında uygulanmaktadır.

Kars Baskı Beton Avantajları

Mukavemeti yüksek olduğu için dayanıklı ve uzun ömürlü yüzeyler elde etmenizi sağlar.
Leke tutmadığı gibi kalıcı kir oluşturmaz. Bu özelliği ile sizlere kolay temizleme imkanı sağlar.
Dış ortam etkilerinden zarar görmeyen ve çatlamayan, kırılmayan baskı beton uygulaması çok fazla desen seçeneğine sahiptir.
Pratik bir şekilde uygulanabilir olması kısa süre de uygulanmasını sağlar.
Cilalaması ve boyanması kolay olduğu için istediğiniz renklerde parlak ve şık yüzeyler elde edebilirsiniz.
Sert yüzeylere sahip oldukları için zamanla kırılmayan ve yüzey estetiğini koruyan baskı beton uygulaması ile yaşam alanlarınızın daha estetik olmasını sağlayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Baskı beton uygulamasının yaptırılması ile birlikte onunla uzun bir süre yaşamak zorunda kalmaktayız. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken bazı hususlara ciddi bir şekilde eğilmek gerekmektedir. Keza bu işlemin yenilenmesi mümkün değildir. Baskı beton işlemi içerisinde dikkat edilmesi gereken noktalar;

Motifin doğru tercih edilmesi gerekmektedir; Kullanılacak olan motifin kullanacağımız yere uyumlu olması gerekmektedir. Aksi durumda yeniden yapılması veya değiştirilmesi çok fazla mümkün değildir. Uygulamanın çıplak hali ile uygulamanın yapılacağı yere olan uyumu arasında farklılıklar olabilmektedir. Bu sebeple tercih yaparken uygulanacak olan noktanın göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Fiyat araştırması; Baskı beton ile ilgili küçük bir araştırma yaparak hangi noktaların fiyat kriterlerini etkilediğinin tespit edilmesi ve kriterlere göre seçim yapılması gerekmektedir. Aynı kalitede olduğunun anlaşılması ile çeşitli firmaların sunduğu fiyat aralıklarının değerlendirilmesi mümkündür. Konu ile ilgili araştırma yapılması bu anlamda çok önemlidir.

İşçilik; kullanılan malzemenin kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, işçiliğin kötü olması durumunda istenilen sonuç elde edilememektedir. Bu sebeple anlaşma yapılacak olan firma ile ilgili ciddi bir araştırma sürecinin yaşanması gerekmektedir. Önceki yapılan işler ve memnuniyet oranlarının araştırılması ile birlikte seçim yapılmalıdır. Aksi takdirde iş şansa bırakılmış olmaktadır. istenmeyen bir baskı beton uygulaması ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir.