Baskı Beton Kalıpları
03
Şub

Baskı Beton Kalıpları

Zemin şekillendirme sanatı olarak da uygulanan baskı beton teknikleri çok eski zamanlardan bugüne kadar kullanılmış tekniklerden biridir. Günümüzde zeminlerin şekillendirilmesinde sık sık kullanılan baskı beton kalıpları aklınıza gelebilecek herhangi bir mekanda kullanılabilecek nitelikleri olan bir çeşit kalıp zemin kaplama malzemesidir. Üstelik farklı boyut ve desen seçenekleri ile hayal gücünüzün sizi götürdüğü yere kadar baskı beton kalıplarını kullanabilir ve kendi sanatınızı oluşturabilirsiniz.
Son zamanlarda gittikçe popülerleşmekte olan, bir çok alternatif ve zengin seçenekleri ile de insanların tercih sebebi olan kalıplar zemin üzerinde tek tek döşenmiş desenli taş görüntüsü vermesi nedeni ile iç ve dış mekanlarda sıklıkla tercih sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Baskı beton kalıplarının günümüzde çok sık tercih edilmesi kalıplara olan talebi de arttırmaktadır. Özellikle yarattıkları hoş görünüm nedeni ile birçok insan tarafından tercih nedeni olmaktadır.

Bunun yanı sıra zengin desen seçenekleri ile insanların ilgi odaklarından biri haline gelmiştir. Ayrıca bir baskı beton kalıp birçok kez kullanılabilir olması nedeni ile ekonomik bir kalıp çeşididir. Zemin üzerinde tek tek döşenmiş desenli taş görüntüsü ile sanatsal bir hava yaratmakta ve kolay uygulama yolları nedeni ile de tercih sebebi olmaktadır.

Baskı Beton Kalıpları Nasıl Uygulanır?

Baskı beton kalıpları kolay uygulama seçenekleri ile ilgi odağı olan kalıp çeşitlerindendir. Üstelik diğer beton dökme seçeneklerinden çok daha kolay ve pratik kullanımı ile ve hızlı uygulanabilir olması nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir. Ayrıca defalarca kullanılabilir olmaları yani çok uzun ömürlü olmaları nedeniyle ve bir çok kez kullanılabilir olmasının getirdiği çekicilik nedeniyle insanların ilgisi çeken ürünler arasındadır. Baskı beton kalıplarının tam olarak nasıl uygulandığını açıklamak gerekirse şöyle ifade edilebilir.

Baskı beton kalıplarının kullanımında uygulamaya başlarken ilk adım baskı beton yapılacak zeminin iyice temizlenmesi ve hazırlanmasıdır. Daha sonra zeminin tamamen temizlendiğinden emin olmalı ve çim, taş gibi herhangi bir kalıntı olmamasına dikkat edilmelidir. Yeterli toprak miktarı olduğu durumlarda baskı beton kalıpları kullanılmaya başlanır. Yeterli toprak olmaması durumunda ise baskı yapılacak alanın granül ile desteklenmesi gerekir. Baskı beton hazırlıkları tamamlandıktan sonra baskı beton uygulaması yapılır. Hazırlanan zemine farklı modellerle aynı anda uygulama yapılabilir. Bu seçeneğin getirdiği kolaylık ile baskı beton kalıpları kaliteli ve şık bir zemin görünümünü beraberinde getirmektedirler. Her ne kadar kolay uygulanabilir bir kalıp yöntemi olarak karşımıza çıksa da uygulanmadan önce detaylı bir araştırma ve ön hazırlık yapılmalıdır.

İç ve Dış Tasarımlarda Baskı Beton Kalıpları Kullanımı

İç ve dış tasarımlarda sıklıkla tercih edilen baskı beton kalıpları birbirinden farklı birçok desen seçeneği olması ile yapıların güzel ve hoş bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadırlar. Dünyanın birçok yerinde tercih sebebi olan baskı beton kalıpları uygun fiyat aralıklarında satışa sunulmaları nedeni ile de oldukça ilgi gören ürünler arasındadır. Hoş bir görünüm elde etmek için doğru beton baskı kalıplarını tercih etmek de oldukça önem arz eder. Yanlış tercihler sonucu beklenen etki alınamayan durumlarda kalıpları ile yeni çalışmalar da hazırlanabilir fakat baskı beton kalıpları seçimlerinin sağlıklı olması ve kalıpların kullanımı sırasında işlem sırasının doğru bir biçimde uygulanması güzel görünümlü beton baskılar elde etmenizi sağlayacaktır.
Zemin üzerinde tek tek döşenmiş şekilli taş görüntüleri veren baskı beton kalıpları ile iç ve dış mekanlarda hayal gücünüzün sizi götürdüğü yere kadar yol almanız mümkün.

Baskı Beton Kalıpları Fiyatları

Baskı beton kalıpları her birisi ayrı bir emek ve donanım içermesinden dolayı farklı fiyatlar içermektedir. Kalıpların tasarlanmasındaki güçlükler ve maliyet ile birlikte ortaya fiyat çıkmaktadır. Baskı beton kalıplarındaki fiyat dalgalanmasının kalite dışında birçok nedeni bulunmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse;
Firmanın satış ile ilgili fiyat politikası baskı beton kalıpları fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.
Kullanılan malzeme direk olarak baskı beton fiyatlarını etkilemektedir.
Kalıbın çıkarılması sırasında harcanan işçilik baskı beton kalıpları fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

Fiyatlandırma noktasında piyasa içerisindeki rekabette büyük önem arz etmektedir. Çok daha iyi kalitede bir kalıp piyasa koşullarından dolayı oldukça uygun şartlara satılabilmektedir. Bu sebeple piyasanın iyi bir şekilde analiz edilmesi ile birlikte karar verilmesi en doğru karar olacaktır.

Baskı Beton Kalıbı Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Baskı beton kalıpları tercih edilirken bir takım hususlara ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hususlar öncelikle kullanım alanı ile tercih edilen baskı beton kalıbının uyumu olmalıdır. Dış görüntüsü bakımından oldukça iyi görünen bir kalıbın kullanacağımız mekan ile uyumsuz olabileceği bilinmelidir. Bu sebeple kullanım alanının hangi maksatla kullanılacağı ve diğer detayların ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ile birlikte kalıp tercihi yapılmalıdır. Aksi takdirde işlemin geriye alınması oldukça zor bir işlemdir.

Diğer bir husus ise kullanım alanının hangi maksatla kullanılacağı hususudur. Kalite tercihi buna göre yapılması uygun olacaktır. Ayrıca işçilik ile ilgili ayrıntılı bir araştırma yapmak uygun olacaktır. Kaliteli bir tercihin yapılması durumunda bile işçiliğin başarılı olmaması durumunda memnuniyetsizlik oluşabilecektir.