Edirne Baskı Beton
13
Oca

Edirne Baskı Beton

Farklı yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilen bir zemin uygulaması olan Edirne baskı beton, yüzey dekorasyon çalışmaları kapsamında geniş yelpazede sunulan bir hizmettir. Diğer zemin baskılarına nazaran daha kaliteli ve estetik bir görünüm sunan baskı beton farklı renk ve desenleri ile her zevke hitap etmektedir.

Edirne Baskı Beton
Edirne Baskı Beton

Yılların verdiği tecrübe ile faaliyetlerini en kaliteli şekilde sürdüren firmamız, profesyonel baskı beton alanında uzman personellerine güvenerek hizmet sunmaktadır. İçeriğimize göz atarak baskı beton uygulamaları hakkında aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilir, aynı zamanda neden bizi tercih etmeniz gerektiğini de detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Hem zemin hem de duvara uygulanabilen, değişik desen ve renklere sahip dekoratif damgalama sistemine baskı beton denir. Bir diğer anlamda, desenli zemin çalışmalarının en ekonomik ve zevkli hali, diyebiliriz. Baskı betonların desenleri ve renkleri her zemine uygun olacak şekilde ayarlanmaktadır. Bununla birlikte baskı betonlar dayanıklılık açısından da diğer zemin uygulamalarından bir adım öndedir.

Edirne baskı beton sayesinde taşlar sanki tek tek döşenmiş gibi bir görünüm alır. Bu da zemini daha dekoratif ve kaliteli hale getirir. Seçenekleri geniş bir yelpazede sunulan baskı betonlar isteğe göre daha modern veya tam aksine geleneksel ve kültürel temalara dayanır. Ayrıca, bu beton uygulamasını diğerlerinden daha kullanışlı kılan bir diğer özellik de zemin kaplama işleminin kısa sürede tamamlanmasıdır.

Baskı Beton Uygulaması

Baskı beton uygulaması büyük dikkat ve özen isteyen bir işlemdir. Uygulama için öncelikle düz bir zemin seçilmelidir. Eğer zemin düz değilse dolgu ile düzleştirilmelidir. Ardından zemin iyice temizlenir. Edirne baskı beton uygulaması kapsamında herhangi bir çökme veya kırılma gibi istenmeyen sonuçları engellemek için zemine 8 – 10 cm kalınlığında beton dökülür. Beton dökümü sonrasında düzeltme işlemleri gerçekleştirilir.

Baskı kalıplarının pürüzsüz ve düz bir zemine uygulanması en önemli husustur. Kalıpların daha dayanıklı olması için zemine yüzey sertleştiricisi uygulanır. Kalıp ayırıcı tozların serpilmesinden sonra ise baskı kalıpları yerleştirilmeye başlanır. Son olarak basınçlı su yardımı ile yüzey iyice yıkanır ve yüzey parlatıcının da uygulanması ile işlem tamamlanır.

Baskı beton malzemelerine göz atacak olursak baskı beton tokmağı, cila, kalıp ayırıcı, yuvarlak veya sivri uca sahip malalar, yüzey ve renk sertleştirici ve tabii ki, dekoratif kalıp gereken malzemeler arasındadır.

Baskı Beton Kalıpları ve Uygulama Alanları

Uzun süreli olması ve her zaman rengini koruyarak ilk günkü görüntüsünü kaybetmemesi ile bilinen baskı betonlar birçok kategoride sunulmaktadır. Her biri farklı isimlerle bilinen baskı beton kalıpları değişik desenleri ile aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Düzensiz Örgü
Bu baskı kalıbında karmaşık bir tasarım söz konusudur. Yan yana gelen dikdörtgen – kare şeklinde desenler yatay veya dikey şekilde yerleşmiştir. Edirne baskı beton dendiğinde akla gelen baskı kalıplarındandır.

London Cobble
İsminden de anlaşıldığı gibi Londra Arnavut desenlerine sahiptir. Genellikle dış mekanlarda kullanılmaktadır.

Balık Sırtı
Bu baskı kalıbı dikdörtgen desenlerin yan yana gelmesi ile oluşur. Sıklıkla tercih edilen bir baskı kalıbı çeşididir.

Yelpaze
En çok bilinen ve neredeyse tüm yaşam alanlarında karşımıza çıkabilen bir baskı kalıbıdır. Yelpaze baskı kalıbında ufak kare şeklinde desenler yelpaze görünümü alır.

Diğer baskı kalıpları, Kayrak, Şaşırtma Tuğla, Tile Border, Lisbon Cobble şeklindedir.

Baskı beton iç mekanlara ve dış mekanlara uygulanabilir. İç mekanlardan restoran, kafe, villa, fabrika, alışveriş merkezleri, müze, mağazalar, dış mekanlardan ise kaldırım, otopark, havuz kenarı, yürüme yolları, meydanlar baskı beton için uygundur.

Edirne Baskı Beton Fiyatları

Baskı beton fiyatları uygulandığı bölgeye göre ve kullanılan kaliteye göre değişiklik göstermektedir. Baskı beton uygulamasında işçiliğinde önemi büyüktür. Uygulamanın çok sık tekrarlanamayacağını bilerek işçilik noktasında kaliteli bir takım ile çalışmak gerekmektedir. Fiyat noktasında çok uygun aralıklarda fiyat sunan iş yerleri için iyi bir araştırma yaparak bu güne kadar ki uygulamaların geri dönüşünün takip edilmesi gerekmektedir.
Baskı beton uygulamalarının birçok çeşidinin bulunması sebebiyle değişken bir fiyat aralığı içerisinde yapılması icap etmektedir. Kullanılması istenilen malzemenin seçimi fiyatlandırmayı etkilemektedir. Şehir içerisinde birçok baskı beton uygulaması yapmakta olan iş yeni bulunmaktadır. Bu iş yerleri ile ilgili çeşitli forum sitelerinde yorumlar da bulunduğu görülmektedir. Firmaların kullanmakta olduğu malzeme kalitesinden yapılan işçiliğe kadar tüm işlemlerin bu sitelerde değerlendirilmesi yapılmaktadır.

 

Baskı beton uygulaması noktasında çok fazla bilgi sahibi olmayan müşterilerin uygulamayı kullanmadan önce bu araştırmayı yaparak hizmet almaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Malzeme kalitesinden ve işçiliğin tam olarak hangi noktalarda önemli olduğuna kadar araştırma yapılması durumunda elde edilen sonuç daha kaliteli olacaktır.
Fiyat anlamında belli dönemler içerisinde belli firmalar kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyaların da takip edilmesi uygun olacaktır. Normal zamanlarda yaptırılacak olan baskı beton fiyatlarının yarısına bile belli dönemlerde baskı beton yaptırmak mümkün olabilir.

Edirne Baskı Beton Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulamanın yaptırılmasında belli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Baskı beton uygulamasının telafisinin olmadığı bilinmelidir. Bu sebeple kullanım alanına uygu olan bir modelin seçilmesi gerekmektedir. İş yerinde veya fotoğraflarda başarılı bir şekilde görünen uygulama bizim istediğimiz alanlarda aynı başarıyı sonuç vermemektedir. Bu sebeple tercihin yapılmasında bu durum unutulmamalıdır.
Fiyat noktasında yanılgıya düşmemek de önemli olan konular arasında yer almaktadır. Kullanılan malzemenin kalitesinin karşılığında bir fiyat istenildiğinden emin olunması gerekmektedir. Bu durumun aksi olması durumunda alınan hizmetin çok üstünde bir ödeme yapılması durumu ortaya çıkmaktadır.