Rize Baskı Beton
08
Şub

Rize Baskı Beton

Baskı beton uzun yıllar önce hayatıma hızlı bir giriş yapmıştır. İlk öncelikle gelişmiş şehirlerde ve ülkelerde kullanılmaya başlansa da yıllar geçtikçe Rize baskı beton yapan şehirlerden birisi olmuştur. Baskı beton genellikle yüksek maliyet gerektiren alanlarda kullanılsa da ileri ki zamanlarda kullanım alanı çeşitlenmeye başlamıştır. Granit malzemesinin kullanımının yaygınlaşmasıyla daha da artmıştır.

Rize Baskı Beton
Rize Baskı Beton

Baskı beton uygulaması zeminlerde kullanılmak için birebirdir. Taşlar tek tek döşeniyormuş gibi dursa da baskı beton teknolojisi ile yapılmış bir iş vardır ortada. Birçok desen ve çeşide sahip olan baskı beton uygulaması ile granit bir görünüme bile ulaşılmaktadır.

Baskı Beton Nedir?

Baskı beton, çok fazla çeşitliliğe sahip olan geleneksel bir görünüm sağlayan doğal taşlardan veya granitten yapılan bir zemindir. Sağlam ve kaliteli bir zemin baskısı yapımına neden olması onu diğer zemin çeşitlerinin arasından öne çıkmasını sağlar. Kolay bir şekilde tahrip olmayan Rize baskı beton bu nedenle sıkça tercih edilmektedir. Desen olarak da birçok çeşide sahip olan baskı betonu birçok kişi tercih etmektedir.

Baskı beton uygulamasının yapım süresi yapılacak alanın genişliği ve büyüklüğüne göre değişir. Zemin bozuk ise bu işlem daha uzayacaktır. Onun dışında çok kısa sürede baskı beton yapımı tamamlanabilmektedir. Hava durumu da bu işlemin süresini etkileyecektir. Bozuk bir havada bu işlemin yapılması zeminin sağlığını etkileyecektir. Bu nedenle baskı beton yapılırken hava durumuna da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Rize Baskı Beton Kullanım Alanları

Rize baskı beton kullanım alanı olarak oldukça geniş bir alanda tercih edilmektedir. Parklarda, kafelerde, caddelerde, otoparkta, okullarda, hastanelerde ve sahilde başta olmak üzere çokça yerde tercih edilmektedir. Baskı betonun çok tercih edilmesinin bir nedeni puzzle görüntüsüne sahip olmasıdır. Ancak bu görünümde olmasına rağmen puzzle gibi bir yapıya sahip değildir. Kolayca dağılıp parçalanmaz. Ayrıca Arnavut kaldırımı gibi de aralarında boşluk bulunmaz. Bu sayede ot bitmez. Baskı betonun en önemli özelliği ise Arnavut kaldırımına benzemesi ancak ondan daha sağlam bir görünüşte olmasıdır. Baskı beton bir özellik olarak daha güneşte hemen solmama özelliğine sahiptir. Ayrıca Rize baskı beton olan bir zeminde kayıp düşmek imkânsız bir şeydir. Günümüzde teknolojiye bakacak olursak neredeyse her alana baskı beton yapılabilmektedir. Yalnız bu işlem yapılmadan önce bir uzman tarafından zeminin uygun olup olmadığına bakılır. Zemine hangi baskı beton uygulamasının yapılacağına karar verilir. En son ise renk tercihi yapılır.

Neden Rize Baskı Beton?

Baskı beton birçok nedenle insanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Kısa sürede tamamlanabiliyor olması, uzun bir ömre sahip olması, renk seçeneklerinin olması ve estetik görüntüsü bu nedenlerden bir kaçıdır. Çökme ve kaymanın imkânsız olduğu bu zeminde taş görünümü vardır. Ancak taş gibi çökmelere sebep olmaz. Uzun bir ömre sahip olan Rize baskı beton birçok şehirde tercih edilmektedir.

Baskı Beton Kullanmanın Avantajları:

Ekonomik bir tercihtir.
Temizliği oldukça kolaydır.
Estetik bir görünüme sahiptir.
Çatlama veya kırılma olmaz.
Çok fazla çeşidi vardır.
Güneşten etkilenerek solmaz.
Zeminde çökme yaşanmaz.
Oldukça pratik bir şekilde zemine montesi yapılır.

Baskı Beton Cilası

Baskı beton cilalamasının üç işlevi vardır.

1.Estetik Görüntü: Mat ve pürüzlü bir görünüme sahip olan beton baskı beton cilalaması yapıldığı zaman güzel bir görünüme kavuşur.
2.Tozlanmaya karşı: Pürüzlü bir zemin tozlanmaya daha elverişlidir. Ancak Rize baskı beton cilalama yapıldıktan sonra tozlanmaya karşı bir yapıya kavuşur.
3.Yüksek Dayanıklılık: Baskı beton cilalaması yapıldıktan sonra zemin dış etkenlere karşı daha dayanıklı hale gelir.

Baskı Betonun Kalıpları

Baskı beton kalıp olarak birçok çeşide sahiptir. Desenli görünüme sahip olan kalıpların bir kısmını aşağıda listeledik.
Düzensiz Örgü Kalıbı
Adı üstünde düzensiz bir yapıda olan bu kalıp dikdörtgen ve karelerin karışık bir şekilde yerleştirilmesinden oluşur. Sıkça tercih edilen bir kalıp modelidir.
Yelpaze Kalıbı
En bilinen kalıp çeşididir. Ufak ve kare şeklinde olan taşların yelpaze şeklinde dizilmesidir. Adını da buradan alır.
Walkway Slate Kalıbı
Yürüyüş yolu anlamına gelen walkway düzensiz örgü kalıbından bir tık farklı olarak daha düzenli halde dizilmiştir.
London Cobble Kalıbı
Londra Arnavut kaldırımı anlamına gelen bu kalıp walkway slate’ den farklı olarak daha küçük taşlara sahiptir.
Balık Sırtı Kalıbı
Birçok şehirde kullanılan bir kalıptır. Dikdörtgen görünümde olan taşların dikey ve yatay bir şekilde yan yana gelmesidir.
Kayrak Kalıbı
Beşgen ve altıgen taşların yan yana gelmesiyle oluşur. En çok park ve bahçelerde, havuzlarda kullanılır.
Şaşırtma Tuğla Kalıbı
Balık sırtı modelin iki taş yan yana hale getirilmesidir. Bir düz bir ters yerleştirilir. Kaldırım yapımında sıkça kullanılır.
Tile Border Baskı
Üçgen, dikdörtgen ve kareyi içerisinde barındırır. Çok fazla tercih edilen bir baskı modeli değildir.
Lisbon Cooble Baskı
Küçük taşlardan oluşan bu model karmaşık bir yapıya sahiptir.

Baskı Beton Yapımında Kullanılan Malzemeler

Rize baskı beton yapımında ana malzemeler başta olmak üzere yan malzemeler de mevcuttur. Ana malzemeler şunlardır; tokmak, boya, cila, mala çeşitleri, kalıp ayırıcı, dekoratif kalıp, harç, beton, yüzey sertleştirici.

Baskı Beton Fiyatları

Rize Baskı beton yaptırılırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör kalitedir. Bu yaptıracağınız zeminin uzun ömürlü olmasını sağlar. Baskı beton yaptırılırken metrekareye göre fiyat biçilir. Desen çeşitlerinin farklılığı da fiyatlara şekil verir. Eğer yaptıracağınız baskı betonun kaliteli ve dayanıklı olmasını istiyorsanız bu konuda tecrübeli ve usta bir firmaya bu işi yaptırmalısınız. Bu şekilde uzun ömürlü bir baskı betona sahip olursunuz. Ayrıca böyle bir firma size daha fazla seçenek sunacaktır.