Iğdır Baskı Beton
31
Oca

Iğdır Baskı Beton

Zemin kaplama çeşitlerinden biri olan Iğdır baskı beton istenilen çevreye mekana özgü yapılmaktadır.

Renk ve çeşit skalasının çok geniş olması nedeniyle uygulama alanı çok geniştir.

Bu sayede her mekana uygun özel baskı beton yapılması sağlanabilir.

Iğdır Baskı Beton
Iğdır Baskı Beton

Eskimesi, deforme olması, yıpranması uzun yıllar sürmesi nedeniyle zemin kaplamasında kullanım olarak ilk sırada tercih edilmektedir.

Baskı beton uygulaması diğer kaplama çeşitlerine göre daha kolay olsa da zorlukları bulunmaktadır ve her baskı uygulaması birbirinden farklıdır.

Baskı yapılacak yerin boyutu, baskının şekli, rengi, baskının zamanı beton dökerken dikkate alınmalıdır.

Nedir Bu Baskı Beton

Granit gibi doğal taşların o doğal görüntüsünü veren baskı beton çökme yapmayan, leke tutmayan, zararlı güneş ışınlarına karşı solma yapmayan bir form da üretilmektedir. Baskı beton uygulanış, görünüş ve dayanıklılık açısından diğer malzemelere göre çok farklı özellikleri vardır. Baskı betonun temelleri Amerika’da desenli tuğla yapımından esinlenerek atılmıştır.

Sağlamlığı, kalitesi, dekoratif olması ile ve uygulama hızı bakımından diğer tüm benzer yüzey kaplamalarına karşı daha tercih edilir bir zemin kaplama sistemidir. Baskı beton yapılmadan önce, zeminin hazırlanması, temizlenmesi uygulamaya hazır hale getirilmesi gerekir. Tüm çim, kayalar, çalılar, taşlar veya eski dökülmüş olan beton kaldırılmalı ve toprak ortaya çıkarılmalıdır. Duruma göre toprağa alt taban dolgusu yapılmalı kenarlara daha dikkat gösterilerek betonun yerleştirileceği alana yerleştirilir. Kullanım alanına göre sıkıştırılmış dolgu malzemesi ile hazırlanan özel karışım dökülerek hazırlanır.

Karışımın özel katkıları arasında;

Yüzeyde çatlama olasılığını düşürmek,

Yüzey, kenar bağlantı dayanıklılığı,

Darbe, aşınma ve donma çözülmeye karşı betonun dayanımını arttırmak,

Beton geçirgenliğini azaltmak sayılabilir.

Bu karışım maddeleri betona harç karılırken ilave edilir.

Taze betonun içinde kalan suyun yüzeye çıkması beklenir. Betonun konulan karışım maddesini emmesi ve baskı yapmak için gereken kauçuk kıvamını alması için hava şartlarına bağlı olarak bir miktar beklenir.

Baskı için beton kalıplar hazırlanır. Bu beton kalıplar ahşap, metal veya plastikten olabilir. Yüksekliği, boyutu değişkenlik gösterebilir. Kalıplar beton sertleştikten sonra rahatça çıkabilmesi için vidalı olarak tasarlanırlar. Harç dökülürken donmasına izin verilmeden, hiç bir yerde boşluk veya kabarcık kalmadan dikkatli bir şekilde kürek veya benzeri bir araçla harcın zemine yayılması sağlanır. Yüzey pürüzsüz hale getirildikten sonra mala kullanılması gerekir, kenarlar ve küçük detay çalışmaları için küçük, elle tutulabilen mala veya geniş alanlarda çalışmak için boğa şamandırası olarak bilinen büyük bir mala kullanılabilir.

Baskı beton uygulanan ortamın sıcaklığı ne kadar düşük olursa iyileşmesi sertleşmesi o kadar uzun sürer. 28 derecenin altıdaki ortama yerleştirilirse ilk birkaç günde betonun sıcak kalması için kür battaniyeleri kullanılmalıdır.

Baskı işleminden yaklaşık 24 36 saat sonra basınçlı su ile yıkanarak yüzey temizlenir. Yıkama işleminden sonra yağ ve petrol türevi ürünlere karşı daha da direncini arttırmak için yüzey koruyucu ve özel solüsyon püskürtülerek uygulanır.

Iğdır Baskı Beton Özellikleri

Yüzey korumada ve parlatmada kullanılan akrilik, betondaki bütün gözenekleri tamamen doldurduğu için leke tutması, leke kalması gibi durumlar yaşanmamaktadır.

Havanın sıcaklığının çok düştüğü durumlarda dahi dayanabilir.

Benzin gibi maddelerden etkilenmez.

Daha sonrasında boru kablo gibi zemine döşenmesi gereken materyaller de kırılan bölgenin aynı renk ve desende onarımı kolaydır.

Kaydırmaz özelliği bulunmaktadır.

Darbelere karşı dirençlidir.

Aşınmaya karşı dirençlidir.

Solma yapmaz.

Üzerinde su birikmesi yaşanmaz.

Açık renkler tercih edilerek sürücüler için gece görüşünü daha iyi hale getirir.

Baskı beton sayesinde taşların tek tek döşenmesine gerek kalmadan tek tek döşenmiş görünümünün verilmesi hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlamaktadır. Zemindeki taşlar gibi tek tek yerleştirilmediği için zamanla taş döşemelerde olduğu gibi taşlarda oynama, taşların arasının açılması gibi bir sorun ile karşılaşılmaz.

Iğdır Baskı Beton Kullanım Alanları

Park

Bahçe

Havuz kenarı

Kentsel alanlar

Alışveriş merkezleri

Otoparklar

En yaygın kullanım alanları olarak sayılabilir.

Baskı beton bakımı, diğer zemin kaplama ürünleri gibi sürekli bakım gerektirmez. 2-3 yılda bir baskı betonun derz ve aralıklarının macun ile yenilenmesi gerekir. Bu sayede yağmurlu, karlı havalarda bu aralıklardan su sızmasının önüne geçilmiş olur. Baskı betonun yüzeyinin belli aralıklarla su ile temizlenmesi zemindeki desenlerin daha canlı ve parlak şekilde görünmesini sağlar.

Baskı beton fiyat aralığı; baskı desenine, bakı yapılacak zemine göre farklılık gösterse de 15 ile 1000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Baskı Beton Fiyatları

Baskı beton uygulaması her zaman yaptırılması mümkün değildir. Bu sebeple halk arasında hangi aralıkta bir fiyat ile sunulduğu tam olarak bilinmemektedir. Firmalar fiyat noktasında birçok farklılıklar içermektedir. Bazı firmalar işçilik maliyetini daha düşük seviyelerde tutmakta bazıları ise kullanılan malzemeleri daha uygun fiyatlara temin etmektedir. Bu ve bunun gibi birçok konu fiyatlandırmayı etkilemektedir.

Baskı beton işleminin yapılmasına karar verilmesi ile birlikte araştırma yapılması tavsiye edilmektedir. Aynı kalitede yapılacak olan işlemler birbiri ile kıyaslanarak en uygun tercihin yapılması isabetli olacaktır. Fiyat noktasını etkileyecek bazı kriterler bulunmaktadır.

Uygulamanın yapılacağı alan; baskı beton uygulamasının ne kadar genişlikte bir alana yapılacağı fiyat noktasını etkilemektedir.

Kullanılacak ürünün kalitesi fiyat noktasını etkileyen faktörler arasında bulunmaktadır. Piyasada kullanılmakta olan birden çok kalite baskı beton uygulaması bulunmaktadır. Hangisinin tercih edileceğine bağlı olarak fiyatlarda değişiklik olmaktadır. düşük kalitede bulunmakta olan baskı beton uygulamalarının bulunduğu gibi yüksek kalite içermekte olan baskı beton uygulamaları da bulunmaktadır.