Erzincan Baskı Beton
28
Oca

Erzincan Baskı Beton

Erzincan baskı beton tüm zeminler için hazırlanmış bir zemin kaplama sistemidir. Önemli özelliği zemini bir bütün olarak kaplamasına rağmen tek tek döşenmiş taş görünümü veren teknolojisidir. Baskı beton seçenek çokluğu, mukavemet değeri, antik etkisi, uygulama süresi ve gelenek ile kültüre saygılı en yeni beton teknolojisidir.

Baskı beton yapımına ilk olarak zemin ayarlaması ile başlanır. Zemin ayarlaması için zemin temizlenmelidir. Zemin üzerinde ki taş, çim ve tepecikler temizlenmelidir. Çiğ toprak ortaya çıkarılmalıdır. Çiğ toprak üzerine yapılan baskı beton işlemleri daha stabil ve sağlıklı olmaktadır. Toprağın yeterli istikrara sahip olmaması durumunda beton karışımlar ile güçlendirilmelidir. Beton karışımı ile toprak istikrarsızlığı giderilemiyor ise zemine işlemden önce en az 4 inçlik taş bloklar yerleştirilmelidir. Bu sayede beton çiğ toprak ile priz almakta , ve daha stabil bir yapı ortaya çıkarmaktadır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra uygulama uzmanları tarafından kalıp yerleşimi sağlanmalıdır.

Erzincan Baskı Beton
Erzincan Baskı Beton

Kalıp yerleşimi sağlanırken zemin kenarlarına ve drenaj yapısına dikkat edilmelidir. Kalıp yerleşimi sağlandıktan sonra herhangi bir sorun yok ise kalıplar özel vida veya kazık ile sabitlenmelidir. Bu sayede herhangi bir hareket etme durumuna meyil vermeden işlemler başlamış ve tamamlanmış olur. Kalıplar hazır olduktan sonra gerekli karışımlar eklenerek beton hazırlama işlemine geçilir. Harç kamyonu içerisinde düşük devirde uzun süre karıştırılmalıdır.

Bu sayede beton karışımının hem düzgün karışması hem yerleşmesi sağlanır. Kalıpların üst çizgisine kadar kalıplara beton karışımı dökülür. Kalıba dökülen beton üzerindeki pürüzlü yapının giderilmesi açısından ahşap yada metalden özel üretim mala ile şap alma işlemi yani pürüz giderme işlemi yapılır. Kenar kısımlara özel itina gösterilerek bozulmalar önlenir. Ardından desen işlemi için seçilen desene göre özel hazırlanan kalıp pürüzsüz şekilde şap almış beton üzerine kapılarak desenler betona aktarılır. Ardından Erzincan baskı beton kurumaya bırakılır.

Erzincan Baskı Beton Özellikleri

Baskı beton işlemi için seçilen firma mutlaka özenle seçilmiş olmalı. Firmanın geçmişte yaptığı işler, malzeme kalitesi, eleman kalifiyesi ve müşteri memnuniyeti incelenmelidir. Baskı beton için garanti ve bakım hizmeti olup olmadığı incelenmeli ve firma buna göre seçilmelidir. Firma seçimi tamamlandıktan sonrasında sözleşme yapılmalıdır. Sözleşme içerisine ürün garantisi ve bakım hizmeti sözleşmeye aktarılmalıdır. İşlemin bitiş tarihi, malzeme kalitesi ve diğer bilgiler mutlaka sözleşme içerisinde yer almalıdır. Firmanın bulunduğu her sözlü vaat sözleşmeye eklenmelidir. Sözleşme hazırlanır iken iki nüsha halinde eklenmeli ve mutlaka bir nüshası sizde bulunmalı, saklanmalıdır. Herhangi bir olumsuzluk durumunda hem sizin hem de firmanın haklarını koruyan bu sözleşme , yanlış anlaşılmalara bağlı sorunlarda etkili olacaktır. Ayrıca oluşacak bir sorunda kanuni bir dayanak olacaktır. Ayrıca uygulanacağı zemine göre değişmekle birlikte zeminin kültürel yapısını koruyan bir baskı beton deseni seçilerek dekoratif görünümde bir bozulma yaşanmamasına dikkat edilmelidir. Uygulama sırasında ve sonrasında uygulama uzmanı bilgisi dışında herhangi bir işlem uygulanmamalıdır.

Baskı Beton Sağlığa Zararlı Mıdır?

Baskı beton işlemi renk için kullanılan pigmentlerin doğal yollardan elde edilmesi sebebi ile sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Aşınma ve tozuma yapmaması sebebi ile sağlık açısından ekstra bir avantaj sağlamaktadır.

Baskı Beton Avantajları Nelerdir?

Baskı beton uzun süreli kullanıma rağmen aşınma ve yıpranma yapmaması en büyük avantajları arasındadır. Ayrıca mevsim şartlarından etkilenmemesi en büyük avantajlarından biridir. Baskı beton mekana kattığı bütünsel ve fütüristik görünümde avantajlarından biridir.

Baskı beton tüm müşteriler için memnuniyet sağlamak ile birlikte bir çok cafe ve gotik mekan içinde vazgeçilmezdir. Bir çok desen tipi ile geniş bir katalog sunan bu zemin kaplama çeşidinde diğer zemin kaplama türleri ile elde edilemeyecek desenleri bütünlük bozulmadan oluşturabilmesi müşterilerini cezbetmektedir. Günümüzde sıkça gotik bir görünüm elde etmek için kullanılan baskı beton bu karakteristik özelliği sayesinde öne çıkmaktadır. Baskı beton her ne kadar diğer zemin kaplama maliyeti fazla olsa da uzun vadede yenileme gibi bir ücreti olmaması sebebi ile bu maliyeti fazlasıyla karşılamaktadır. Ayrıca diğer zemin kaplama türlerinde ki iç mekan ve dış mekan ayrımı olmaksızın iç mekan dış mekan uyumunun sağlanmasını sağlar. Bu sayede desen bozulmadan uyum sağlayarak daha dekoratif bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Erzincan Baskı Beton Dikkat Edilmesi Gerekenler

Baskı beton uygulamasının yaptırılması ile birlikte onunla uzun bir süre yaşamak zorunda kalmaktayız. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken bazı hususlara ciddi bir şekilde eğilmek gerekmektedir. Keza bu işlemin yenilenmesi mümkün değildir. Baskı beton işlemi içerisinde dikkat edilmesi gereken noktalar;
Motifin doğru tercih edilmesi gerekmektedir; Kullanılacak olan motifin kullanacağımız yere uyumlu olması gerekmektedir. Aksi durumda yeniden yapılması veya değiştirilmesi çok fazla mümkün değildir. Uygulamanın çıplak hali ile uygulamanın yapılacağı yere olan uyumu arasında farklılıklar olabilmektedir. Bu sebeple tercih yaparken uygulanacak olan noktanın göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Fiyat araştırması; Baskı beton ile ilgili küçük bir araştırma yaparak hangi noktaların fiyat kriterlerini etkilediğinin tespit edilmesi ve kriterlere göre seçim yapılması gerekmektedir. Aynı kalitede olduğunun anlaşılması ile çeşitli firmaların sunduğu fiyat aralıklarının değerlendirilmesi mümkündür. Konu ile ilgili araştırma yapılması bu anlamda çok önemlidir.
İşçilik; kullanılan malzemenin kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, işçiliğin kötü olması durumunda istenilen sonuç elde edilememektedir. Bu sebeple anlaşma yapılacak olan firma ile ilgili ciddi bir araştırma sürecinin yaşanması gerekmektedir. Önceki yapılan işler ve memnuniyet oranlarının araştırılması ile birlikte seçim yapılmalıdır. Aksi takdirde iş şansa bırakılmış olmaktadır. istenmeyen bir baskı beton uygulaması ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir.