Gümüşhane Baskı Beton
29
Oca

Gümüşhane Baskı Beton

Gümüşhane Baskı Beton, her türlü mekanda kullanılabilen yüzey kaplama teknolojisidir. Üç boyutlu gerçekçi görüntü sağlar. İç ve dış mekan düzenlemelerinde; yüksek kalitede, şık ve uygun fiyatlı olduğu için tercih edilir. Dayanıklılık ve uzun süreli kullanım özellikleriyle öne çıkar. Kolay hazırlık aşaması ve ince işçilik gerektirmemesi sayesinde kolay uygulanabilir.

Gümüşhane Baskı Beton
Gümüşhane Baskı Beton

Usta ellerden çıktığında uygulandığı alanı sanat eserine çevirir. Sağlamlığı, kalitesi, dekoratif olması ile ve uygulama hızı bakımından diğer tüm benzer yüzey kaplamalarına karşı daha tercih edilir bir zemin kaplama sistemidir. Baskı beton yapılmadan önce, zeminin hazırlanması, temizlenmesi uygulamaya hazır hale getirilmesi gerekir. Tüm çim, kayalar, çalılar, taşlar veya eski dökülmüş olan beton kaldırılmalı ve toprak ortaya çıkarılmalıdır. Duruma göre toprağa alt taban dolgusu yapılmalı kenarlara daha dikkat gösterilerek betonun yerleştirileceği alana yerleştirilir. Kullanım alanına göre sıkıştırılmış dolgu malzemesi ile hazırlanan özel karışım dökülerek hazırlanır.

Uygulama Aşamaları

Baskı betonun uygulamasına başlamadan önce şunlar yerine getirilmelidir:

  • Uygulamanın yapılacağı alan belirlenir
  • Ölçüler alınır
  • Kullanılacak kalıplar ve renkler seçilir
  • Anlaşma sağlandıktan sonra belirlenen bir tarihte işleme başlanabilir.

Gümüşhane Baskı Beton için Hazırlık

Öncelikle Gümüşhane baskı beton uygulanacak yüzeyin hazırlanması gerekir. Önemsiz gibi görünse de işlemin sağlam olması için gerekli ilk şart budur. Hazırlığa temizlik yapılarak başlanır. Yüzeydeki yabancı maddeler ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Duvarlar zımparalanarak betonun daha kolay tutunması sağlanır. Toprak zemine yapılan uygulamalarda taş, yaprak gibi unsurlardan da kurtulmak önemlidir. Daha sonra eğimli yüzeyler dolgu maddesiyle kaplanır. Gerekli görülürse zemin tamamen alt taban dolgusuyla kaplanır. Eğim kontrol edilir.

Gümüşhane Baskı Beton Uygulama

Hava sıcaklığı faktörü de göz önüne alınarak uygun harç hazırlanır. Uygulamanın daha planlı ve düzgün olabilmesi için ip yardımıyla ölçü alınarak profil çıkarılır. Ahşap formlardan yardım alınır. Merdiven, kolon, pencere kenarı gibi bölgelerde ve kablo, boru ya da priz olan yerlere göre şekillendirmeler ayarlanır. Bu işlemlerden sonra kalıpların uygulanabilmeleri kolaylaşır. Uygulama aşaması için hazır hale gelmiş yüzeye gerekli miktarda beton harcı boşluk kalmayacak şekilde yayılır. Bir süre bekledikten sonra betonun üzerine yüzey sertleştirici uygulanır. Duvarda boru, kablo, priz, pencere gibi döşemeye engel olacak unsurların varlığı uygulama sırasında fazla zorluk çıkarmaz ve sürekli taş görünümünde kusurlara neden olmaz.

Eğer istenirse bu sürekli görünüm bozulmadan yazı eklenebilir (okul duvarına okulun adının yazılması gibi). Bir kısmının kırılması gereken bir durum yaşanırsa eski haline kusursuz bir biçimde geri döndürülebilir. Hava koşullarından etkilenmez, sıcaklık değişimlerinden ötürü zarar görmez. Zararlı ışınlara dayanıklı olduğu için rengi solmaz. Darbelere karşı dayanıklıdır. Baskı için beton kalıplar hazırlanır. Bu beton kalıplar ahşap, metal veya plastikten olabilir.

Yüksekliği, boyutu değişkenlik gösterebilir. Kalıplar beton sertleştikten sonra rahatça çıkabilmesi için vidalı olarak tasarlanırlar. Harç dökülürken donmasına izin verilmeden, hiç bir yerde boşluk veya kabarcık kalmadan dikkatli bir şekilde kürek veya benzeri bir araçla harcın zemine yayılması sağlanır. Yüzey pürüzsüz hale getirildikten sonra mala kullanılması gerekir, kenarlar ve küçük detay çalışmaları için küçük, elle tutulabilen mala veya geniş alanlarda çalışmak için boğa şamandırası olarak bilinen büyük bir mala kullanılabilir. Hafiftir ve çökme olmaz.

Temiz olması şartıyla herhangi bir yüzeye uygulanabilir. Üzerinden baskı malasıyla geçilerek düzeltilir. Kullanılacak kalıba ayırıcı ve bu aşamada kullanılması tercih edildiyse boya her kullanımda uygulanarak yüzey şekillendirme işlemine başlanır. Kalıplar yüzeye yapıştırılırken bir öncekine bitişik olacak şekilde yerleştirilmelidir. Şekillerin birbirlerinin devamı halinde olmasına dikkat edilmelidir. Kenarlarda küçük taşmalar olursa mala yardımıyla düzeltilebilir. İyice bastırılan kalıp çıkarılarak alanın tamamı kaplanana kadar devam edilir.

Temizlik ve Bakım

Kuruyan beton suyla yıkanarak üzerindeki tozlardan arındırılır. Üzerinden cila ile geçilir. Böylece yüzey su geçirmez özellik kazanır ve bozulma yaşanmasının önüne geçilir. Bakımı için su ile temizlenmesi ve aradaki boşlukların bir-iki yılda bir macunla temizlenmesi yeterlidir. Zararlı ışınlara dayanıklı olduğu için rengi solmaz. Darbelere karşı dayanıklıdır. Hafiftir ve çökme olmaz. Temiz olması şartıyla herhangi bir yüzeye uygulanabilir. Toz ve leke tutmaz, böylece temizlik derdi olmaz. Rutubet ya da çatlak oluşmaz. Tüm bu avantajlarının yanı sıra ömürlük kullanım süresine sahiptir. Uzun ömürlü kullanımı, malzeme ve işçilik maliyetinin düşük olması sayesinde fiyatı uygundur.

Gümüşhane Baskı Beton Fiyatları

Baskı beton fiyatları birçok kriter çerçevesinde değerlendirilmekte olduğundan değişiklik göstermektedir. Kullanılan malzemeye ve işçiliğe göre fiyat aralıkları değişebilmektedir. Bu sebeple istenilen ürünü tercih edilmesi ve nasıl bir firma aracılığı ile anlaşma sağlandığına göre fiyat farklılıkları oluşmaktadır. Fiyat noktasına etki eden faktörler;

Kullanılan ürün kalitesi; Baskı beton işleminin yapılması aşamasında kullanılmakta olan ürünlerin kalitesinin yüksek olması durumunda maliyet artmakta bu sebeple fiyat yukarılara çıkmaktadır. Bu durumun tersinin de düşünülmesi mümkündür. Kullanılmakta olan ürünlerin kalite düzeyinin düşük olması durumunda ödenecek olan tutar daha az olacaktır.

Alınan hizmetin kalitesi; her konuda olduğu gibi baskı beton işleminin yapılması durumunda da kaliteli bir hizmet almanın daha yüksek bir bedeli bulunmaktadır. Tercih edilecek olan firmanın daha önce ne düzeyde işler yaptığının araştırması yapılması gerekmektedir. İşini özveri ve profesyonellik ile yapmakta olan firmalar ücret noktasında daha yüksek bir bedel ile çalıştıkları görülmektedir.

Her ne kadar da kaliteli bir firmanın ücretinin daha yüksek olduğu gerçeği bulunsa da bazı özel durumlarda bu konu farklılık göstermektedir. Firmalar zaman zaman uygun kampanyalar düzenleyerek kaliteli hizmeti uygun fiyatlar ile müşterilerine sunmaktadır. Bu gibi durumlarda kalite çok uygun fiyatlara sağlana bilmektedir.

Sahaya ulaşım sağlandıktan sonra ise baskı beton işlemleri uzman bir ekip ile yapılmaya başlanır.