Bilecik Baskı Beton
22
Oca

Bilecik Baskı Beton

Bilecik baskı beton işlemi itina ile uygulanması gereken bir dizi safhadan oluşur. Bu safhalarda firma seçimi dahil her şeyi itina ile seçmeniz ve itina ile takip etmeniz gerekir.

Karar aşaması “sözleşmeye” döndükten sonra, zemin kaplaması yapılacak mekan sahiplerinin çoğu, baskı beton uzmanlarından teklif alır bu teklifler ve sunulan imkanlar karşılaştırılır.

Uzman tavsiyeleri, deneyim, fiyat, çizelgeleme ve kaldırma itirazına uygun olarak bir seçim yapılır. Uygulama uzmanı seçildiğinde, fiyat ve lojistik konusunda çalışma için, zemin kaplaması yapılacak kişiye göre bir sözleşme sunulmalıdır.

Bilecik Baskı Beton
Bilecik Baskı Beton

Bu sözleşme hem firma hem de iş sahibinin haklarını korumaya yönelik yapılmaktadır. Sözleşme, tamamlanması gereken işi bitirme, renk ve desen beklentileri ayrıca fiyat, ödeme planı, garanti ve bakım şartları açıkça belirtmelidir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta sözleşmede Bilecik baskı beton uygulamasından beklentiler eklenmelidir. Sözleşme imzalandıktan sonra şartlara göre ön ödeme veya anlaşılan miktara göre ödemeden sonra iş başlayabilir.

Bilecik Baskı Beton Saha Çalışması

Bilecik Baskı beton işlemlerine başlamadan önce zemin hazırlığı tamamlanmalıdır. Bunun için zemin temizlenmeli üzerinde bulunan çim, taş ve tepecikler temizlenmeli. Toprağın istikrarlı olmadığı durumlarda beton karışımı ile bu istikrarsızlık giderilmeye çalışılır. Beton karışımı ile giderilemediği durumlarda en az 4 inçlik taş plak yerleştirilmesi önerilir. Zemin kaplaması sırasında taş plak yerleşimi ve dolgu işlemlerinde kenarlara özel bir itina gösterilmeli, betonun yerleştirileceği alanın tamamına yerleştirilerek sıkıştırılmalıdır. Uygun temel hazırlığı betonun uygun bir şekilde yerleştirilmesini sağlamak ve geniş topraklarda bozulmaları önlemek için önemlidir. Ayrıca donma ısısına azaltmak için kullanılır.

Desenli Beton Şekillendirme

Bilecik Baskı beton için zemin hazırlandıktan sonra, kalıplar ayarlanabilir. Beton için hazırlanan bu özel kalıplar ahşap, metal veya plastikten imal edilebilir ve yüksekliği değişkenlik gösterebilir.

Çoğu baskı beton işlemi için ahşap ve metal kalıplar özel vida ve kazıklar ile yerine sabitlenmektedir. Kalıplar beton karışımı kuruyup sertleştikten sonra kalıpların kalıbı bozmadan kolayca çıkarılması için vidalı olan sistem kazıklı sistemden daha çok tercih edilmektedir. Kalıplar yerleştirilirken zemin drenajı iyi sağlanmalı ve işlemlerden önce kontrol edilmelidir. Zemin kenarları birleştirilirken temiz olması ve uyum sağlaması özen ile ayarlanmalıdır. Merdiven ve dik duvarlar için özel ayarlamalar yapılarak uygulanmalıdır.

Damgalı Beton Yerleştirme

Zemin baskı beton için hazırlandıktan sonra kalıplarda hazır ise işleme başlama vakti gelmiş demektir. Kullanılacak beton karışımı zeminin gereksinimlerini karşılayacak şekilde hazırlanmıştır. Zemin kaplama işlemi için çevre koşulları, hava sıcaklığı ve diğer mevsimsel olaylar gibi durumlarda %4’ü bozulmayı önlemek için kullanılabilir. Bu işlemlerin ardından zemin baskı beton işlemi için yeterli istikrara sahip olmaması durumunda bu istikrarsızlığın beton karışım oranı ile giderilememesi halinde taş plaklar kullanılmalıdır. Bu sayede zemin istikrarı sağlanmış, ve baskı beton işleminin yerleşimi kaliteli bir şekilde sağlanmış olur. Baskı betonu harç kamyonu içine yerleştirildiğinde düşük devirde uzun süreli karıştırılmalıdır. Harç kamyonunda yeterince karıştırılan beton karışımı istenilen kıvama geldikten sonra önceden ayarlanmış ve drenaj verilmiş kalıplar içine dökülür. Baskı ve uygulama uzmanları tarafından bizzat yönetilen bu işlemde kalıpların üst kısmına kadar dökülür. Özel yetiştirilmiş kalifiye elemanlar ahşap yada metalden özel imal edilmiş mala ve benzeri araçlar ile hiç bir yerde boşluk kalmayacak şekilde şaplama yani pürüzsüzleştirme işlemi yapılır. Burada uygulama uzmanları sorun oluşmaması için bu işlem sırasında ince bir inceleme yaparlar.

Bilecik Baskı Beton Erken Bitirme

Islak baskı beton karışımı kalıplara döküldükten sonra , metal yada ahşaptan üretilmiş özel malzemeler ile kalıp içerisindeki beton tekrar düzenlenir. Sürecin tamamlanması ile yüzeyi pürüzsüz hale gelen beton şamandıra adı verilen özel bir alet ile yüzdürme işlemi yapılır. Zemin ile kenarların birleşim noktasında herhangi bir sorun yaşamamak adına zemin kenar uyumu kontrol edilmelidir.

Bakım

Baskı beton bakımı zemin kaplama işlemi yapıldıktan sonra işlem yaptırılan firma tarafından sağlanan en önemli hizmetlerden biridir. Diğer zemin kaplamalarının aksine sürekli bir bakım uygulaması gerektirmez. 1-2 yılda bir yaptırılması gereken baskı beton işleminin bazı noktalarının arasında ki macun yenilenmesi gerekmektedir. Bu uygulama yağmur ve kar gibi mevsim etkenlerinden oluşabilecek hava ve sıvı sızması engellenir. Baskı beton yüzeyi belirli aralıklar yıkanmalıdır. Bu sayede baskı beton ve üzerindeki desenlerin görüntüsü korunumu ve taviz verilmemiş olur.

Baskı Beton Fiyatları

Şehir içerisinde birden çok baskı beton işi yapmakta olan firma bulunmaktadır. Bu firmalar serbest piyasa koşulları çerçevesinde çalışmaktadır. Belli bir standardı fiyat noktasında bulunmayan bir iş olarak şehir içerisinde baskı beton işlemi yapılmaktadır. Verilen hizmet firmalarda farklılıklar göstermektedir. Her firma baskı beton işi ile ilgili aynı kalitede malzeme ve işçilik kullanmamaktadır. Bu sebeple fiyat noktasında her firmanın farklı bir politikası bulunmaktadır.
Fiyat noktasına etki eden faktörler;
Kullanılan ürün kalitesi; Yaptırılması düşünülen baskı beton işi ile ilgili en önemli unsur kullanılacak ürünlerin kalitesidir. Bu nokta hem ücretlendirme açısından hem de yaptırılacak olan işin kalitesi bakımından önemlidir.
Alınan hizmetin kalitesi; Alınacak olan hizmetin ne çerçevede kaliteli olduğunun da fiyatlandırmaya katkısı bulunmaktadır. Piyasada yapmış olduğu işler ile her hangi bir sıkıntı yaşamamış olan firmalar hizmet kalitesine güvenerek fiyat noktasında daha katı bir politika izlemektedir.
Her ne kadar da kaliteli bir firmanın ücretinin daha yüksek olduğu gerçeği bulunsa da bazı özel durumlarda bu konu farklılık göstermektedir. Firmalar zaman zaman uygun kampanyalar düzenleyerek kaliteli hizmeti uygun fiyatlar ile müşterilerine sunmaktadır. Bu gibi durumlarda kalite çok uygun fiyatlara sağlana bilmektedir.