Baskı Beton Kalıpları
28
Eyl

Baskı Beton Malzemeleri

Baskı beton, her mekanda ve alanda kullanılabilmekte olan şekillerde tasarlanan zemin kaplama sistemine verilmekte olan bir addır. Birbirinden tamamen farklı olan renklerde ve şekillerde uygulanabilmekte ve her mekanın ihtiyacına göre özel olarak baskı işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Baskı betonlar son derece dayanıklı ve uzun ömürlü bir işlemdir. Baskı beton işlemi sayesinde mekan üzerinde alınan desen sanki tek tek taş dizilmiş gibi bir hava katmasına sebep olacaktır. Bu baskı beton işlemi gerçekleştirildiği zaman çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Baskı beton işlemi sırasında çeşitli araç gereçlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Baskı beton malzemelerine ise desenli beton uygulamaları sırasında tek tek işlem sırasında ihtiyaç duyulan materyallerdir. Baskı beton konusunda adeta bir marka konumuna gelmiş olan firmamız beton baskı işlemlerini gerçekleştirirken her daim en kaliteli malzemeleri kullanmaktayız. Bu malzemeler kesinlikle iş sırasında olmazsa olmaz malzemelerdir diyebiliriz.

Firma olarak işlemler içerisinde kullanmakta olduğumuz malzemeler kesinlikle kalite standartlarına uygun olan ürünlerdir. Sizlere işlemler içerisinde kullanmakta olduğumuz malzemeleri tek tek tanıtmaya çalışacağız.

Baskı Beton Malası Nedir?

Baskı beton malası olarak isimlendirilmekte olan bu malzeme yüzey kısma yapılmakta olan şap beton sonrasında oluşmuş olan boşluk ve aralıkların doldurulması ve düzeltilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu araç sayesinde düz bir zemin meydana getirebilmekteyiz. Baskı beton malası uygulama işlemi sırasında oldukça gerekli olan bir materyaldir diyebiliriz. Bu uygulama malzemesi sizlere yapacağınız yüze ilk olarak pürüzsüz ve kusursuz bir zemin yaratma konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

Baskı Beton Malası
Baskı Beton Malası

Bunlarla birlikte baskı beton uygulama işlemi gerçekleştirilirken kullanılmakta olan mala türleri arasında farklı çeşitlerde araçlar ya da malzemelerinde mevcut olduğunu sizlere söyleyebiliriz.
Başka işlerde ve alanlar üzerinde işi gerçekleştirecek olan ustalara kolaylık sağlayacak olan diğer malzemeler ise şu şekildedir; İlk olarak sivri uçlu baskı beton malasından bahsedebiliriz. Bu mala çeşidi elle kullanılmaktadır. Bu araç ile zemine uygulanmış olan şap betonu düzeltme işlemi ve ince kenarlara ulaşma konusunda oldukça yardımcı olacak bir araçtır. Bir diğer araç ise yuvarlak uçlu baskı beton malasıdır diyebiliriz. Üzerinde bulunan sap kısmı sayesinde el ile kolay bir şekilde kullanılmakta olan bu araç, yine uygulama yüzeyi üzerinde düzenleme yapma ve kenarların onarılması konusunda kullanılabilen bir araçtır.

Baskı Beton Tokmağı Nedir?

Baskı beton işlemi sırasında kullanılmakta olan bir diğer araç ise baskı beton tokmağıdır. Bu baskı beton tokmağı aleti hazırlanmış ve damgalanabilir olan zemin üzerine uygulanacak olan desen kalıplarını iyi bir şekilde bütünleştirebilmek amacıyla kullanılmakta olan bir araçtır. Bu araç sayesinde uygulama işlemi sırasında herhangi bir zorluk meydana getirecek olan alanları kolaylaştırmak amacıyla üretilmiştir.

Baskı Beton Tokmağı
Baskı Beton Tokmağı

Bu baskı beton damgalama aleti, baskı beton işlemi sırasında kullanılacak olan desenlerin işlemesini kolaylaştırmakta ve en iyi şekilde verim alınabilmesi konusunda her şeyi sağlamaktadır. Baskı beton işlemi gerçekleştirilirken baskı beton tokmağı aracı kullanılarak başarılı ve istenilen desenin en iyi sonuç verecek şekilde ortaya çıkması konusunda başarı sağlayabilirsiniz.

Baskı Beton Desenli Kalıbı Nedir?

Baskı beton işlemleri sırasında en temel malzemelerden bir tanesi baskı beton desenli kalıplarıdır. İşlem gerçekleştirilecek alana dekoratif ve güzel bir görünüm kazandırmak amacıyla bu desenler kullanılmaktadır.

Baskı Beton Kalıpları
Baskı Beton Kalıpları

Baskı beton işlemi sırasında her zevke ve alana uygun olacak şekilde çok sayıda baskı beton deseni çeşidinin mevcut olduğunu sizlere söyleyebiliriz. Bu desen kalıpları oldukça sert ve dayanıklı malzemelerden üretilmişlerdir. Bu desen kalıplarında herhangi bir şekilde kırılma ya da bozulma meydana gelebilmesi oldukça zor bir durumdur diyebiliriz.

Kalıp Ayrıştırıcı Toz

Baskı beton kalıp ayrıştırıcı tozu, desenli beton uygulaması işlemi gerçekleştirilirken kalıbın beton yüzeyi üzerine yapışmaması açısından engelleyici bir araç konumundadır. Kalıp ayrıştırıcı tozu desen kalıpları beton zemini üzerine uygulamadan önce yüzeye dökülüp serpilerek gerçekleştirilmektedir.

Kalıp Ayrıştırıcı Toz
Kalıp Ayrıştırıcı Toz

Kullanılan bu malzeme sayesinde başarılı bir şekilde zemin baskısı beton çalışma işlemi gerçekleştirilmektedir. Baskı beton işlemi sürdürülürken zorlanılan kısımlarda bu toz kullanılmakta ve zorlu olan bölgeleri kolaylaştırarak işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

Diğer Malzemeler

Kullanılmakta olan diğer malzemeler ise şu şekildedir;

Sertleştirici: Zemine uygulanacak olan betonun sertleşmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.
Renk Sertleştirici: Yapılmış olan renkli desenli betonun renginin ve tonunun ayarlanabilmesi için kullanılmakta olan bir malzemedir.
Kenar Bordürleri: Baskı beton işlemi uygulanmış bölgeler ile uygulanmamış olan bölgeler arasında bir sınır oluşturmaktadır.
Elyaflı Kalekim, Beton boyası ve Cila işlem içerisinde kullanılan diğer malzemelerdir.